Resultat Kåbdalis


Visa heatresultat

Stock

# Poäng Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 50 39 Niklas Grönlund, Vilhelmina
Polaris Iq 600 -17
Team Daleng
Polaris Iq 600 -17 Team Daleng
2 44 74 Patrik Naartijärvi, Kiruna
Lynx Rs 600 -16
Lynx Rs 600 -16
3 40 277 Bent-Inge Sørensen, Trofors, Norge
Polaris 600 Racer -18
Daleng Scooter Og Service
Polaris 600 Racer -18 Daleng Scooter Og Service
4 36 6 Emil Hägg, Piteå
Skidoo Rs -18
Team MSP Event
Skidoo Rs -18 Team MSP Event
5 32 55 Davina Backteman, Malmberget
Ski-Doo RS 600 -18
MJM POWERSPORTS
Ski-Doo RS 600 -18 MJM POWERSPORTS
6 28 66 Jan Emilsson, Skellefteå
Lynx RS 600 -17
Lynx RS 600 -17
7 24 63 John Johansson, Jämtöavan
Lynx 600 Rs -16
Lynx 600 Rs -16
8 20 115 Jesper Bergström, Piteå
Lynx RS -17
Traktorcity/crossfix
Lynx RS -17 Traktorcity/crossfix
9 16 88 Mikael Karlsson, Strycksele
Ski-Doo Rs 600 -15
Team MKB
Ski-Doo Rs 600 -15 Team MKB
10 12 98 Pontus Nässlander, Arjeplog
Artic Cat 6000 -19
Mellanströms motor
Artic Cat 6000 -19 Mellanströms motor
11 8 155 Lars Lundvall, Jokkmokk
Ski-Doo Freeride 850 -18
Team Tords Motorservice
Ski-Doo Freeride 850 -18 Team Tords Motorservice
12 4 672 Christoffer Rannerud, Fällfors
Polaris SKS 850 -19
Hällgrens Motor/Hyresbutiken
Polaris SKS 850 -19 Hällgrens Motor/Hyresbutiken
 

Racer 1050cc

# Poäng Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 50 277 Bent-Inge Sørensen, Trofors, Norge
Polaris Racer -18
Daleng Scooter Og Service
Polaris Racer -18 Daleng Scooter Og Service
2 44 39 Niklas Grönlund, Vilhelmina
Polaris Iq 600 -17
Team Daleng
Polaris Iq 600 -17 Team Daleng
3 40 671 Tok-Lasse Lundberg, SIKFORS
Lynx Argafinnen -14
Team Toolate
Lynx Argafinnen -14 Team Toolate
4 36 74 Patrik Naartijärvi, Kiruna
Lynx Rs 600 -16
Lynx Rs 600 -16
5 32 98 Pontus Nässlander, Arjeplog
Artic Cat Zr 6000 -19
Mellanströms
Artic Cat Zr 6000 -19 Mellanströms
6 28 5 Joakim Kvickström, Jokkmokk
Skidoo Rs -18
Team Tordsmotorservice
Skidoo Rs -18 Team Tordsmotorservice
7 24 88 Mikael Karlsson, Strycksele
Ski-Doo Rs 600 -15
Team MKB
Ski-Doo Rs 600 -15 Team MKB
8 20 86 Simon Rankvist, Piteå
Arctic Cat Wildcat 800 -15
Golvteamet
Arctic Cat Wildcat 800 -15 Golvteamet
9 16 1 Felix Löfvenius, Burträsk
Ski-Doo Rev -07
Team Löfvenius Racing
Ski-Doo Rev -07 Team Löfvenius Racing
10 12 10 Marcus Pekkanen, Gällivare
Lynx Rs -16
Lynx Rs -16
11 8 61 Dan Johansson, Långträsk
Ski Doo Freeride 154 -18
Team Tordsmotorservice
Ski Doo Freeride 154 -18 Team Tordsmotorservice
12 4 6 Emil Hägg, Piteå
Skidoo Rs -18
Team MSP Event
Skidoo Rs -18 Team MSP Event
 

146" Mountain "Stock"

# Poäng Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 50 5 Tomas Lundgren, Piteå
Ski-Doo Freeride -11
TEAM Fjällman
Ski-Doo Freeride -11 TEAM Fjällman
2 44 115 Jesper Bergström, Piteå
Lynx 850 DS -19
Traktorcity/crossfix
Lynx 850 DS -19 Traktorcity/crossfix
3 40 71 Theo Sjöstedt, Piteå
Polaris Pro Rmk 800 -17
Team Space Vvs
Polaris Pro Rmk 800 -17 Team Space Vvs
4 36 122 Jonathan Holmström, Piteå
Polaris Pro Rmk 800 -16
Team Hjalmar
Polaris Pro Rmk 800 -16 Team Hjalmar
5 32 165 Robin Pikkarainen, Mattisudden
Polaris 146 146" -18
Team MMS
Polaris 146 146" -18 Team MMS
6 28 155 Lars Lundvall, Jokkmokk
Ski-Doo Freeride 850 -18
Team Tords Motorservice
Ski-Doo Freeride 850 -18 Team Tords Motorservice
7 24 672 Christoffer Rannerud, Fällfors
Polaris SKS 850 -19
Hällgrens Motor/Hyresbutiken
Polaris SKS 850 -19 Hällgrens Motor/Hyresbutiken
8 20 74 Patrik Naartijärvi, Kiruna
Ski-Doo Renegade Backcountry -17
Ski-Doo Renegade Backcountry -17
9 16 111 Lucas Tuoma, Storuman
Lynx Ds 850 -19
Lynx Ds 850 -19
10 12 11 Anton Wasslén, Piteå
Arcticcat Hardcore Evo -18
TeamHjalmar
Arcticcat Hardcore Evo -18 TeamHjalmar
11 8 96 Emil Rankvist, Piteå
Arctic Cat Hardcore -18
Team Hortlax rör
Arctic Cat Hardcore -18 Team Hortlax rör
12 4 99 Robert Johansson, Piteå
Arctic Cat 800 -18
Team SPACE
Arctic Cat 800 -18 Team SPACE
 

Gubbklassen +40 år

# Poäng Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 50 8 Niklas Stenberg, Roknäs
Lynx Rave 800 Cross -04
Team Lynx Racing
Lynx Rave 800 Cross -04 Team Lynx Racing
2 44 67 Tok-Lasse Lundberg, SIKFORS
Lynx Argafinnen -14
Team Subland
Lynx Argafinnen -14 Team Subland
3 40 400 Leif Viklund, Älvsbyn
Yamaha Sidewinder -17
TEAM BackCupen
Yamaha Sidewinder -17 TEAM BackCupen
4 36 5 Tomas Lundgren, Långträsk
Lynx Re -08
Acutum AB
Lynx Re -08 Acutum AB
5 32 66 Jan Emilsson, Skellefteå
Lynx RS 600 -17
Lynx RS 600 -17
6 28 61 Dan Johansson, Långträsk
Ski Doo Freeride 154? 850 -18
Team Tordsmotorservice
Ski Doo Freeride 154? 850 -18 Team Tordsmotorservice
7 24 97 Niklas Backteman, Malmberget
Ski-Doo RS 600 -18
Ski-Doo RS 600 -18
8 20 271 Pär Scott, Puoltikasvaara
Arctic Cat Sx 600 -14
NÅRSAS MOTORSPORT
Arctic Cat Sx 600 -14 NÅRSAS MOTORSPORT
9 16 99 Robert Johansson, Piteå
Arctic Cat Mountain Cat Mountain Cat -18
Team SPACE VVS
Arctic Cat Mountain Cat Mountain Cat -18 Team SPACE VVS
 

Damer

# Poäng Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 50 165 Ronja Bråten, Hattfjelldal
Polaris Racer 600 -18
Team Daleng
Polaris Racer 600 -18 Team Daleng
2 44 33 Mikaela Grönlund, Vilhelmina
Polaris Iq 600 -17
Team Daleng, Eir Of Sweden
Polaris Iq 600 -17 Team Daleng, Eir Of Sweden
3 40 55 Davina Backteman, Malmberget
Ski-Doo RS 600 -18
MJM POWERSPORTS
Ski-Doo RS 600 -18 MJM POWERSPORTS
5 32 69 Sofia Arktedius, Malmberget
Arctic Cat Sx 600 -11
Team Arktedius
Arctic Cat Sx 600 -11 Team Arktedius
6 28 58 Jessica Comte, Gällivare
Skidoo Freeride -15
Skidoo Freeride -15
 

Unlimited

# Poäng Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 50 11 Didrik Robertsson, Sorsele
Lynx Rs -15
Team Robertsson Racing
Lynx Rs -15 Team Robertsson Racing
2 44 86 Simon Rankvist, Piteå
Arctic Cat Wildcat 800 -15
Golvteamet
Arctic Cat Wildcat 800 -15 Golvteamet
3 40 92 Filip Forsberg, Norsjö
Polaris Axys 600 -18
Polaris Axys 600 -18
4 36 2 Robin Viksten, Norsjö
Arcticcat Sx 600 -14
Arcticcat Sx 600 -14
5 32 61 Dan Johansson, Långträsk
Ski Doo Freeride 154 -18
Team Tordsmotorservice
Ski Doo Freeride 154 -18 Team Tordsmotorservice
6 28 67 Tok-Lasse Lundberg, SIKFORS
Polaris Hellride -16
Team Subland
Polaris Hellride -16 Team Subland
7 24 400 Leif Viklund, Älvsbyn
Yamaha Sidewinder -17
Team BackCupen
Yamaha Sidewinder -17 Team BackCupen
8 20 10 Marcus Pekkanen, Gällivare
Lynx Rs -16
Lynx Rs -16
9 16 81 Christoffer Andersson, Boliden
Polaris IQ600r -17
Kvammarn SK
Polaris IQ600r -17 Kvammarn SK
10 12 8 Niklas Stenberg, Roknäs
Lynx Rave 860 Cross -04
Infjärdens Racing
Lynx Rave 860 Cross -04 Infjärdens Racing
11 8 74 Patrik Naartijärvi, Kiruna
Lynx Rs 600 -16
Lynx Rs 600 -16
12 4 6 Emil Hägg, Piteå
Skidoo Rs -18
Team MSP Event
Skidoo Rs -18 Team MSP Event