Cupresultat


Ungdom -85

# Poäng B S Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 84 40 44 46 Herman Öhrnell, SORSELE
Yamaha ET 250T -83
Sorsele Racing
Yamaha ET 250T -83 Sorsele Racing
2 78 28 50 7 Lucas Burman, Sorsele
Yamaha Et 250T -81
Yamaha Et 250T -81
3 64 32 32 16 Elias Norgren, Norrliden
Ski Doo Citation 3500 -80
Norrlia Racing
Ski Doo Citation 3500 -80 Norrlia Racing
4 60 36 24 545 Saga Tengman, Fällforsån
Ski Doo Citation -83
Skellefteå maskinservice
Ski Doo Citation -83 Skellefteå maskinservice
5 58 50 8 1 Tilde Larsson, Medelås
Ski-Doo Citation -81
Fjällboyz Racing PowerUp
Ski-Doo Citation -81 Fjällboyz Racing PowerUp
6 48 12 36 916 Olivia Karlsson, Storuman
Skidoo Citation -81
Bullheads
Skidoo Citation -81 Bullheads
7 48 44 4 61 Isabelle Hedman, Vindeln
Ski-Doo Citation 3500 -81
Norrlia Racing
Ski-Doo Citation 3500 -81 Norrlia Racing
8 40 40 245 Elias Andersson, Tärnaby
Yamaha ET250 -79
Yamaha ET250 -79
9 32 16 16 99 Wilma Larsson, Medelås
Ski-Doo Citation -80
Fjällboyz Racing PowerUp
Ski-Doo Citation -80 Fjällboyz Racing PowerUp
10 28 28 32 Liam Dahlström, Gargnäs
Skidoo Citaton -81
Gargnäs MK
Skidoo Citaton -81 Gargnäs MK
11 28 8 20 44 Noel Bergström, Storuman
Yamaha ET 250 -82
Yamaha ET 250 -82
12 24 24 20 Alice Johansson, Umeå
Yamaha Et 250 -79
Bränna Racing
Yamaha Et 250 -79 Bränna Racing
13 20 20 5 Felix Degerlund, Tjälamark
Ski-Doo Citation -80
Hot Piston
Ski-Doo Citation -80 Hot Piston
14 16 4 12 73 Freja Johansson Vedin, Storuman
Yamaha Et 250 -78
SUSK
Yamaha Et 250 -78 SUSK
 

Dam Std 400 -85

# Poäng B S Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 94 50 44 21 Sandra Norgren, Norrliden
Ski Doo Citation Ss -80
Norrlia Racing
Ski Doo Citation Ss -80 Norrlia Racing
2 72 36 36 44 Mirja Vedin Johansson, Storuman
Yamaha Et 340 -81
SUSK
Yamaha Et 340 -81 SUSK
3 52 32 20 3 Camilla Granström, Gargnäs
Yamaha Et340 -84
Gargnäs MK
Yamaha Et340 -84 Gargnäs MK
4 50 50 402 Julia Lindström, Storuman
Yamaha ET340 -82
Bullheads
Yamaha ET340 -82 Bullheads
5 44 44 107 Matilda Gunnarsson, Lycksele
Yamaha STX 340 -77
Team Yamaha Vintage Sweden
Yamaha STX 340 -77 Team Yamaha Vintage Sweden
6 40 40 773 Linnéa Hedman, Sorsele
Yamaha ET 340 -83
Sorsele Racing
Yamaha ET 340 -83 Sorsele Racing
7 40 40 8 Angelica Ridderlind Delin, Hörnefors
Ski-Doo Citation SS -00
Team Snedgnistan
Ski-Doo Citation SS -00 Team Snedgnistan
8 32 32 1 Anna Karlsson, Blattnicksele
Ski-Doo Safari -85
Ski-Doo Safari -85
9 28 28 14 Jenny Nyberg, Brattfors
Yamaha Et 340 -83
Yamaha Et 340 -83
10 28 28 15 Linnéa Nilsson, LATIKBERG
Yamaha Et-340 -80
Team Brutal Beghet
Yamaha Et-340 -80 Team Brutal Beghet
11 24 24 66 Frida Karlsson, Blattnicksele
Yamaha Et 340T -84
All Balls Racing
Yamaha Et 340T -84 All Balls Racing
 

Lilla Std 400 -85

# Poäng B S Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 84 40 44 121 William Norgren, Norrliden
Ski Doo Citation Ss -81
Norrlia Racing
Ski Doo Citation Ss -81 Norrlia Racing
2 68 36 32 115 Morgan Gunnarsson, Lycksele
Yamaha Et 340 -82
Yamaha Vintage Sweden
Yamaha Et 340 -82 Yamaha Vintage Sweden
3 68 44 24 27 Sebastian Larsson, Medelås
Ski-Doo Citation SS -80
Fjällboyz Racing PowerUp
Ski-Doo Citation SS -80 Fjällboyz Racing PowerUp
4 66 16 50 74 Anton Janeheim, Sorsele
Yamaha Et 340 -80
Sorsele Racing
Yamaha Et 340 -80 Sorsele Racing
5 62 50 12 54 Emanuel Hedman, Vindeln
Ski-Doo Citation 4500 -81
Norrlia Racing
Ski-Doo Citation 4500 -81 Norrlia Racing
6 60 20 40 153 Erik Ingesson, Tärnaby
Skidoo Citation 4500 -81
Inge S Bygg Plåt & Mek
Skidoo Citation 4500 -81 Inge S Bygg Plåt & Mek
7 56 28 28 6 Alwin Robertsson, Sorsele
Yamaha Et 340 -82
Yamaha Et 340 -82
8 44 24 20 91 Gottfrid Hällqvist, Vindeln
Ski-Doo Citation 4500 SS -80
Norrlia Racing
Ski-Doo Citation 4500 SS -80 Norrlia Racing
9 36 36 53 Inge Samuelsson, Tärnaby
Yamaha Et 340 -84
Inge S Bygg Plåt & Mek
Yamaha Et 340 -84 Inge S Bygg Plåt & Mek
10 32 32 26 Robin Karlsson, Norrliden
Ski-Doo Scandic -81
Norrlia Racing
Ski-Doo Scandic -81 Norrlia Racing
11 28 12 16 58 Joar Bidner, Sorsele
Yamaha ET 340 -82
Sorsele Racing
Yamaha ET 340 -82 Sorsele Racing
12 8 8 59 Peder Carlzon, Norsjö
Yamaha Et340 -81
Team Rotarium
Yamaha Et340 -81 Team Rotarium
13 8 8 50 William Lind, Vormsele
Yamaha ET 340 -84
Yamaha ET 340 -84
14 4 4 66 Linus Wikman, Norsjö
Yamaha Et340 -82
Team Rotarium
Yamaha Et340 -82 Team Rotarium
15 4 4 61 Johannes Stenvall Holmlund, Stensele
Yamaha Et 340t -81
Motorsport
Yamaha Et 340t -81 Motorsport
 

Stora Std 500 -85

# Poäng B S Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 100 50 50 89 Kim Öhrnell, Sorsele
Yamaha SS 440 -84
Sorsele Racing
Yamaha SS 440 -84 Sorsele Racing
2 84 44 40 55 William Stenlund, Blattnicksele
Yamaha Ss 440 -83
Yamaha Vintage Sweden
Yamaha Ss 440 -83 Yamaha Vintage Sweden
3 80 36 44 440 Markus Brander, Kattisavan
Yamaha SS 440 -81
Fjällboyz Racing Powerup
Yamaha SS 440 -81 Fjällboyz Racing Powerup
4 40 40 120 Sevard Andersson, Lycksele
Yamaha Ss 440 -84
Räddenex
Yamaha Ss 440 -84 Räddenex
5 36 36 101 Jimmy Johansson, Blattnicksele
Kawasaki Drifter 440 -81
Kawasaki Drifter 440 -81
6 32 32 60 Mats Linder, Blattnicksele
Yamaha Ss440 -83
All Balls Racing
Yamaha Ss440 -83 All Balls Racing
7 32 32 53 Rasmus Bjursell, Norsjö
Yamaha SS 440 -84
Team Rotarium
Yamaha SS 440 -84 Team Rotarium
8 28 28 57 Thomas Åberg, Luleå
Yamaha EX 440 -78
Yamaha EX 440 -78
 

Lilla Racer -85

# Poäng B S Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 50 50 300 Markus Brander, Kattisavan
Yamaha EX -80
Fjällboyz Racing Powerup
Yamaha EX -80 Fjällboyz Racing Powerup
2 44 44 28 Roger Dehlin, Hörnefors
Yamaha Ex440 -79
Yamaha Ex440 -79
3 40 40 667 Kurt Berglund, Skellefteå
Polaris TXL 340 -80
Polaris TXL 340 -80
4 36 36 668 Urban Holmgren, Boliden
Yamaha Ss -81
Yamaha Ss -81
5 28 28 65 Magnus Nilsson, Latikberg
Yamaha GP338 -74
Team Brutal Beghet
Yamaha GP338 -74 Team Brutal Beghet
 

Racer -85

# Poäng B S Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 64 32 32 117 Gustav Olsson, Lycksele
Polaris Indy -84
Polaris Indy -84
2 50 50 83 Elias Lindberg, Gargnäs
Lynx 3300 -85
Gargnäs MK
Lynx 3300 -85 Gargnäs MK
3 50 50 835 Tomas Sandström, Lycksele
Skiroule Rtx-654 -71
Quusakoski Recycling
Skiroule Rtx-654 -71 Quusakoski Recycling
4 44 44 70 Peter Am, Norsjö
Polaris Indy 600 -84
Team Rotarium
Polaris Indy 600 -84 Team Rotarium
5 44 44 101 Conny Öjenstam, Hörnefors
Polaris Indy Centurion -81
Stand Alone Racing
Polaris Indy Centurion -81 Stand Alone Racing
6 40 40 46 Zebastian Nygren, Gunnarn
Polaris Indy 400 -85
Gashäng Racing
Polaris Indy 400 -85 Gashäng Racing
7 36 36 93 Johan Lindh, Tärnaby
Polaris Indy Txl -82
Gashäng Racing
Polaris Indy Txl -82 Gashäng Racing
8 28 28 55 Emil Lundgren, Umeå
Polaris Txl -83
Polaris Txl -83
9 24 24 78 Frank Ernstsson, Umeå
Polaris Txl -81
Bränna Racing
Polaris Txl -81 Bränna Racing
 

Classic 600 -95

# Poäng B S Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 74 50 24 45 Erik Tengman, Fällforsån
Artic Cat ZR580 -95
Team Yngvesson / Skellefteå maskinservice
Artic Cat ZR580 -95 Team Yngvesson / Skellefteå maskinservice
2 64 28 36 122 William Norgren, Norrliden
Lynx Cobra Enduro -95
Norrlia Racing
Lynx Cobra Enduro -95 Norrlia Racing
3 64 32 32 1 Kim Öhrnell, Sorsele
Arctic Cat ZR 580 -95
Sorsele Racing
Arctic Cat ZR 580 -95 Sorsele Racing
4 56 36 20 10 Christoffer Fransson, Lillselebränna
Polaris 600 -95
Brännaracing
Polaris 600 -95 Brännaracing
5 50 50 149 Markus Johansson, Gargnäs
Polaris Indy -95
Gargnäs MK
Polaris Indy -95 Gargnäs MK
6 44 44 83 Elias Lindberg, Gargnäs
Lynx Cobra Enduro -95
Gargnäs MK
Lynx Cobra Enduro -95 Gargnäs MK
7 44 44 57 Thomas Åberg, Luleå
Yamaha Phazer -93
Yamaha Phazer -93
8 40 40 101 Jimmy Johansson, Blattnicksele
Polaris XLT SP 600 -95
Polaris XLT SP 600 -95
9 40 40 75 Stefan Haglund, Örnsköldsvik
Skidoo Formula Stx -94
Skidoo Formula Stx -94
10 28 28 40 Robert Kjellr'en, Storuman
Polaris Xcr -95
1245 Motor
Polaris Xcr -95 1245 Motor
11 24 24 3 Sevard Andersson, Lycksele
Lynx Cobra -94
Räddenex
Lynx Cobra -94 Räddenex
12 20 20 97 Linus Bjursell, Lycksele
Polaris Xlt -93
Team Rotarium
Polaris Xlt -93 Team Rotarium
13 16 16 111 Anders Larsson, Storuman
Arctic Cat Zr 580 -93
Bullheads
Arctic Cat Zr 580 -93 Bullheads
14 16 16 72 Erik Johansson, Umeå
Arctic Cat 600 -95
Bränna Racing
Arctic Cat 600 -95 Bränna Racing
15 12 12 70 Peter Am, Norsjö
Polaris Indy 500 -93
Team Rotarium
Polaris Indy 500 -93 Team Rotarium
16 8 8 170 Stefan Alm, Norsjö
Lynx Cobra Enduro -94
Team Rotarium
Lynx Cobra Enduro -94 Team Rotarium
 

Classic 800 -95

# Poäng B S Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 50 50 65 Tomas Andersson, Arvidsjaur
Polaris Indy 650 -88
Polaris Indy 650 -88
2 44 44 69 Mats Marklund, Sävar
Arctic Cat Zrt 800 -95
Arctic Cat Zrt 800 -95
3 40 40 203 Stefan Haglund, Örnsköldsvik
Skidoo 643 Rave -95
Skidoo 643 Rave -95
4 36 36 19 Robert Andersson, Gunnarn
Lynx Cobra Racing -94
Gashäng Racing
Lynx Cobra Racing -94 Gashäng Racing
5 32 32 72 Erik Johansson, Umeå
Arctic Cat 600 -95
Arctic Cat 600 -95
6 28 28 57 Roger Nording, Umeå
Arctic Cat ZR 700 -94
Teamsnedgnistan
Arctic Cat ZR 700 -94 Teamsnedgnistan
7 24 24 31 Maja Lidman, Bureå
Arctic Cat 700 -95
Skellefteå Maskinservice/Yngvessons Maskin
Arctic Cat 700 -95 Skellefteå Maskinservice/Yngvessons Maskin
 

Outlaw (Endast Bureå)

# Poäng B S Startnr Förare/Maskin Skoter Team
1 50 50 1 Patrik Eriksson, Bjurholm
Skidoo Renegade -10
Eriksson Racing
Skidoo Renegade -10 Eriksson Racing
2 44 44 48 Tomas Larsson, Gällivare
Arctic Cat ZRT -99
Voodoo Racing
Arctic Cat ZRT -99 Voodoo Racing
3 40 40 56 Patrik Widman, Bureå
Arctic Cat Tundercat -17
Arctic Cat Tundercat -17
4 36 36 99 Pär Jörgen Skott, Puoltikasvaara
Yamaha Vmax 4 Turbo -95
Mekteknik
Yamaha Vmax 4 Turbo -95 Mekteknik
5 32 32 100 Tomas Andersson, Arvidsjaur
Arctic Cat Thundercat 900 -96
Arctic Cat Thundercat 900 -96
6 28 28 312 Pia Bertilsson, Åmsele
Skidoo Formula -95
Skidoo Formula -95
7 24 24 51 Viktor Holmqvist, Bureå
Polaris Ultra -96
Polaris Ultra -96
8 20 20 59 Ronny Nylund, Korpilombolo
Arctic Cat ZRT -99
Voodoo Racing
Arctic Cat ZRT -99 Voodoo Racing